Fotografia Adama Pietrasiewicza
Adam Pietrasiewicz
Widziane z pozycji siedzącej
czyli
co mam do powiedzenia na tematy bieżące i ponadczasowe.

E-book - historical fiction

Przejście do strony na której można kupić ebook Powroty

Co by było, gdyby Polska nie powiedziała NIE Hitlerowi?

O haśle i hipokryzji.

19 października 2017

plakat Marszu Niepodległości z figurą anioła i napisem MY CHCEMY BOGA

Zrobiło mi się łyso.

Nie byłem dotychczas na 2 Marszach Niepodległości, z przyczyn raczej niezależnych ode mnie. Tym razem nie będę na Marszu z przyczyn zależnych ode mnie. Gdybym poszedł, maszerowałbym w imię hasła, w które nie wierzę.

Ja wiem, że twórcy myśli narodowej w większości nie oddzielali katolicyzmu od polskości.

Ja oddzielam.

Jestem ateistą, ale nie jestem jakimś ogłupiałym walczącym, lewackim antyklerykałem, jak niektórzy. Ja zwyczajnie w Boga nie wierzę, cała idea religii jest mi obojętna w swej sferze metafizycznej, choć oczywiście z wielkim szacunkiem podchodzę do dokonań kościoła. Mam znajomych księży, z jednym nawet się kumplowałem jakiś czas temu - ogólnie religia mi nie przeszkadza w niczym. Tyle, że nie mam poczucia, by mnie interesowała na tyle, by się w nią zagłębić inaczej, niż zaspokajając potrzebę wiedzy o myśli religijnej i kościołach.

Swego czasu pewna znajoma poprosiła mnie o to, bym był ojcem chrzestnym Jej córki. Gdy mi to zaproponowała to normalnie aż przysiadłem z wrażenia, bo uznałem to za wyraz ogromnego szacunku, zaufania, objaw wielkiej przyjaźni.

Odmówiłem.

Gdy człowiek zostaje rodzicem chrzestnym, to podczas ceremonii wypowiada słowa będące zobowiązaniem dotyczącym nadzoru nad religijnym wychowaniem chrzczonego. Nie mogłem wypowiedzieć tych słów, bo bym kłamał. Nie widzę powodu, dla którego miałbym podejmować jakieś zobowiązania, nawet symboliczne, ale których z całą pewnością nie dotrzymam.

Hasło "My Chcemy Boga", które ma przyświecać Marszowi w tym roku jest sprzeczne z tym, co ja myślę. Jest to jednoznaczna deklaracja osób wierzących, pod którą nijak nie mogę się podpisać. Mógłbym oczywiście udawać, tak jak mógłbym udawać wtedy w kościele, że będę dobrym ojcem chrzestnym (mam nawet maturę z religii, jestem bierzmowany), ale ja nie lubię hipokryzji.

Szczególnie u siebie.

Następny tekst


Jeśli uważasz, że to co przeczytałeś było ciekawe albo wartościowe, kliknij na zieloną łapkę. Albo na tę drugą, jeśli nie. Takie kliknięcie zawsze jest przyjemne, bo oznacza, że to co piszę nie pozostawiło Cię obojętnym. Możesz również udostepnić ten tekst w serwisach społecznościowych, dzięki czemu inni też go zobaczą. możesz też zasubskrybować kanał RSS który będzie cię powiadamiał o nowych wpisach: uruchom subskrypcje kanału RSS

kliknij, jeśli tekst ci się spodobałkliknij, jeśli tekst ci się nie spodobał
Skomentuj

Pewne sprawy muszą być jasne - to jest MÓJ blog, więc to ja decyduję o tym, co się na tych stronach pojawi, a co nie. Tak więc gdyby ktoś chciał wypisywać tutaj rzeczy, których nie chcę tu widzieć (myślę głównie o jakichś wulgaryzmach, spamie itp), to je po prostu usunę. Takie jest moje zbójeckie prawo. (Merytorycznych, ale krytycznych wobec mojego tekstu uwag nie usuwam.)...aha, i jeszcze jedno - w komentarzach nie wolno umieszczać linków.